Беларускія гісторыкі на Kamunikat.org

Grzybowski Jerzy, Białorusini w polskich regularnych formacjach wojskowych w latach 1918-1945

Białorusini w polskich regularnych formacjach wojskowych w latach 1918-1945

Grzybowski Jerzy

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 2006

Выдавец: Instytut Studiów Politycznych PAN

Выдавецкая сэрыя: Seria Wschodnia

Памеры: 587 s.

ISBN: 9788373991989

Катэгорыя: Гісторыя

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)

Autor omawia udział obywateli polskich narodowości białoruskiej w regularnych formacjach Wojska Polskiego w latach 1918 – 1945. Analizuje przy tym ich postawę wobec obowiązku służby wojskowej, przedstawia też politykę władz polskich w stosunku do nich. Ważny wątek książki stanowi prezentacja losów żołnierzy – Białorusinów po zakończeniu II wojny światowej. Monografia ta przywraca pamięć o Białorusinach – żołnierzach Rzeczypospolitej, stanowi również wymownie świadectwo polsko-białoruskiego braterstwa broni w walce ze wspólnym wrogiem. To pionierskie opracowanie na podstawie gruntownych badań przeprowadzonych przez Autora w archiwach i bibliotekach Białorusi, Litwy, Polski i Wielskiej Brytanii.

Беларускія аўтары: Grzybowski Jerzy

Каталёг: Kamunikat.org

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Spis treści / Зьмест

Варта пазнаёміцца:

pdf
Grzybowski Jerzy, W służbie Rzeczypospolitej

W służbie Rzeczypospolitej

Duszpasterstwo wojskowe wyznania prawosławnego w Wojsku Polskim w latach 1919-1949

Grzybowski Jerzy

W prezentowanej monografii Jerzy Grzybowski podjął próbę przedstawienia dziejów duszpasterstwa wojskowego wyznania prawosławnego w Wojsku Polskim w latach 1919-1949. Autor dokonał analizy dziejów duszpasterstwa wojskowego na tle historii Kościoła prawosławnego w Polsce w omawianym okresie. W pracy została przeanalizowana organizacja i działalność zespołu kapelanów wojskowych zarówno w czasie pokoju, jak i w warunkach wojennych. Ukazano ... Болей »


pdf
Grzybowski Jerzy, Pogoń między Orłem Białym, Swastyką i Czerwoną Gwiazdą

Pogoń między Orłem Białym, Swastyką i Czerwon...

Białoruski ruch niepodległościowy w latach 1939-1954

Grzybowski Jerzy

Niniejsza monografia stanowi próbę całościowego i wszechstronnego ujęcia działalności niepodległościowców białoruskich w okresie II wojny światowej oraz w pierwsze powojenne dziesięciolecie. Autor omawia aktywność narodowców białoruskich zmierzająca do utworzenia własnej państwowości w tym okresie, stosunek do innych narodowości m.in. Polaków. Dużo uwagi Autor poświęcił próbom tworzenia formacji zbrojnych u boku III Rzeszy. Analizuje si... Болей »